Finanční analýza podniku

Nabízíme pomoc s finanční analýzou podniku. Provedeme interní analýzu vašeho podniku, ale můžeme poskytnout i finanční externí analýzu, která je vhodná pro investory, ale i obchodní partnery i banky.

Potřebujete provést finanční analýzu, ale nevíte si rady? Nabízíme vám pomoc s interní finanční analýzou i s externí analýzou podniku, do kterého byste rádi investovali, ale zatím nemáte data o jeho finanční situaci.

Co je to finanční analýza podniku

Finanční analýza podniku je proces, který se zaměřuje na vyhodnocování finančních informací firmy s cílem odhalit silné a slabé stránky, zjistit její ziskovost a finanční zdraví. Podle provedení lze finanční analýzu firmy rozdělit na interní finanční analýzu a na externí finanční analýzu.

Metody finanční analýzy

Finanční analýza se běžně sestává z pěti oblastí:

  • Analýza absolutních ukazatelů – horizontální a vertikální analýza
  • Analýza rozdílových ukazatelů – ukazatelé fondů finančních prostředků, ukazatelé objemových úrovní zisku, ukazatelé na bázi přidané hodnoty
  • Analýza poměrových ukazatelů – rentabilita, aktivita, likvidita, zadluženost a tržní hodnota
  • Analýza soustavy ukazatelů – Du Pontův rozklad, bankrotní modely, bonitní modely
  • Metody mezipodnikového srovnání – metody jednorozměrné a vícerozměrné

Interní finanční analýza firmy

Interní finanční analýza provádí analytici uvnitř firmy. Mají tak k dispozici veškeré účetní dokumenty, finanční plány a statistické údaje. Do závěrů interní analýzy je promítnut celý chod firmy a díky tomu je mnohem přesnější než externí finanční analýza. Výsledky interní analýzy jsou určeny pro management firmy a používají se při řízení podniku.

Externí finanční analýza podniku

Externí finanční analýza se provádí na základě veřejně známých informací, například údajů z finančních trhů, účetní závěrky, výroční zprávy a může být prováděna bez vědomí firmy. Běžně ji využívají banky, investoři nebo významní obchodní partneři, kteří potřebují objektivní data pro své rozhodovací procesy. Díky finanční analýze mohou lépe předvídat budoucí trendy a vývoj podniku.

Potřebujete-li pomoci s něčím dalším, nahlédněte do nabídky služeb, které poskytujeme.

Potřebujete provést finanční analýzu vašeho podniku?

Jsme tady, abychom vám pomohli důkladně analyzovat finanční situaci podniku. Pro nezávaznou konzultaci a bližší informace nás kontaktujte e-mailem, telefonicky nebo prostřednictvím formuláře.
Přejít na poptávku

Máte zájem o naše služby?
Zašlete nám nezávaznou poptávku
Pojďme spolupracovat

Nejnovější články z blogu

FACT – akronym obsahující celé vaše finanční řízení
Analýzy a ukazatelé
06. 12. 2023
10 minut

FACT – akronym obsahující celé vaše finanční řízení

Finanční řízení podniku je základem úspěšného podnikání. Abyste ho zvládli i vy, představíme vám všechny jeho základní kameny – financování, účetnictví, controlling a daně.

Celý článek
Jakub Ben
Autor
Jakub Ben
Jak sestavit SWOT analýzu firmy
Analýzy a ukazatelé
01. 12. 2023
15 minut

Jak sestavit SWOT analýzu firmy

SWOT analýza slouží k hodnocení silných a slabých stránek, příležitostí a hrozeb. Vysvětlíme vám, jak správně swotku sestavit a jakým častým chybám se vyhnout. Pokud byste přesto potřebovali s jejím sestavením pomoci, neváhejte se na nás obrátit.

Celý článek
Zuzana Spudichová
Autor
Zuzana Spudichová
Další články blogu